Den 15 - Strasbourg

23. srpna 2017 v 12:15 | Iva
Sedím v autobuse do Heidelberku, včera byl náš poslední den ve Francii.
Včerejšek ve Strasbourgu utekl docela rychle.

Střed města je v podstatě ostrov, tak jsme dopoledne vyrazili na projížďku lodí. Ještě nikdy jsem, pokud si pamatuji, v žádném městě na takové okružní jízdě po řece nebyla. Je to příjemné, měli pro komentář během cesty na výběr asi z 12 jazyků (čeština mezi nimi nebyla) a 2 verzí pro děti.

Strasbourg je opravdu jedinečné město. Hlavně tím, jak se tu mísí francouzská a německá kultura. Historicky bylo město totiž původně německé (patřilo k Svaté říši římské), pak 2 století francouzské, pak zase německé, pak pro změnu francouzské mezi válkami, za 2. SV si to ovšem zabrali nacisti a here we are today, zase francouzské. Líbí se mi ta směs jazyků a vůbec všeho. Tak nějak by mohlo vypadat mé vysněné čojč (česko-německé) město. Je hezké vidět, že to v praxi může fungovat.
Pro projížďce jsme si prošli pár obchůdku v centru města. Všude tolik lidí, aaa. Takový kontrast oproti dvou týdnům v přírodě.

K obědu jsem si dala bagetu se salámem (masoo) a po poledním odpočinku jsme si šli prohlédnout katedrálu zevnitř. Zase spousta lidí. Určitě by to na mě mělo jiný dojem, kdybych tam stála sama, v tichu. Ten prostor je ohromný. Ale jak tam bylo narváno a byl přesně stanovený směr prohlídky (wtf v kostele), spíš se mi tam dělalo špatně a byla jsem ráda, když jsem zase vyšla na vzduch. A celkově atmosféra tam nebyla taková jako v kostele v Dole, tam to bylo úžasné.


Pak jsme si prošli část města za katedrálou, kam moc turistů nechodí, to bylo fajn. Dali jsme si něco k pití a šli do obchodu pro zásoby - balení Oranginy (dobrá francouzská limonáda), víno pro babičku a ták. No a večer jsme šli na jídlo - my gosh to bylo dobré. Flammkuchen (doporučuji, je to jako pizza, ale jiné a výborné :-D) se žampiony. Jelikož jsme ještě neměli dost, objednali jsme si další napůl. Mňam. Ta smetana na tom mmh. Po večeři jsme si ještě prošli další část města - "La petite France" a zašli k nádraží. Je fakt divné. Tak divné, že jsem si na to ještě neutvořila názor. Stará hezká budova zabalená do skleníku, tak nějak to vypadá, doporučuji vygooglovat. Uznávám, že nápad je to zajímavý a praktický (zvětšil se tak prostor původně malého nádraží), ale působilo to na mě... zvláštně.
 


Komentáře

1 Elie Elie | 23. srpna 2017 v 14:29 | Reagovat

To nádraží vypadá jak chráněný nějakou energetickou bublinou xD Nebo jako by tam byla červí díra na druhej konec světa a tys viděla k jaký budově to vede. Strašidelný o.o
Pěkná fotka **

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama